Amasoonia vihmamets killustub kiiresti, vaatamata raiemahu vähenemisele

Kuigi Brasiilias on raiutava metsa hulk alates sajandi algusest vähenenud, lõikavad teed ja väikesed raielangid põlismetsa üha väiksemateks tükkideks. See seab ohtu elurikkuse ja suurendab süsinikdioksiidi heidet.

Brasiilias asub üle poole enam kui viie miljoni kilomeetri suuruse pindalaga Amasoonia vihmametsast. Aastatel 1988–2019 kahanes Brasiilia põliste vihmametsade pindala raie tõttu umbes 446 019 km² võrra, mis ületab Eesti territooriumi umbes üheksa korda.

Tartu Ülikooli teadlased avaldasid hiljuti ajakirjas Scientific Reports uuringu, mille põhjal suureneb Brasiilia Amasoonias põlismetsa killustatus hoolimata sellest, et viimastel aastakümnetel on metsaraiet vähendatud. Metsade killustumine põhjustab elupaikade suuruse ja sidususe vähenemist, kirjutavad Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi doktorant Bruno Montibeller, geoinformaatika vanemteadur Evelyn Uuemaa ning loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professor Ülo Mander.

Amasoonia metsade hävitamise olulised põhjustajad on olnud veisekasvatus ja sojaubade tootmine. Viimase 15 aasta jooksul on Brasiilia püüdnud raadamist mitmesuguste meetmete abil vähendada.

Näiteks algatas riik 2004. aastal Amasoonia metsade raadamise ennetamise ja tõrje tegevuskava, mille eesmärk oli  vähendada metsaraiet ja tagada Amasoonia piirkonna säästev areng. Lisaks kehtestati 2006. ja 2009. aastal nn sojamoratoorium ja veiselihamoratoorium, mille eesmärk oli vähendada soja- ja veisekasvatusest põhjustatud metsaraiet.

Loe edasi ERR-i portaalist Novaator.