Iidse DNA uurimisest selgus eelolevate kliimamuutuste võimalik mõju taimedele

Tartu ülikooli taimeökoloogid avaldasid eile ajakirjas Nature Communications uuringu, mille tulemused aitavad ennustada, kuidas praegu toimuvad kliimamuutused võivad taimkatet mõjutada tulevikus.

Rahvusvahelise uuringu juhtivautorid, TÜ taimeökoloogia professor Martin Zobel ja vanemteadur Mari Moora uurisid koos kolleegidega 50 000 aasta vanustest igikeltsaproovidest saadud DNA-d, mis on kogutud Siberist, Alaskalt ja Kanadast.

„Maa kliima on olnud pidevas muutumises. Teades seda, kuidas liigid ja ökosüsteemid on reageerinud kliimamuutustele minevikus, saame ennustada tulevikku,“ selgitas Mari Moora. „Tõsi küll, see ennustus jääb ligikaudseks, kuna mineviku kliimamuutused ei kopeeri üksüheselt praegusi muutusi. Aga mingi üldisema ettekujutuse me siiski saame. Meie andmete põhjal võib väita, et see ökoloogiliste muutuste suund, mis sai alguse jääajajärgsel soojenemisel, jätkub ka lähitulevikus.”

Pikemalt saab uuringu kohta lugeda ERR Novaatorist.

Lisainfo: Mari Moora, Tartu ülikooli taimeökoloogia vanemteadur, 514 3394, mari.moora@ut.ee
Martin Zobel, Tartu ülikooli taimeökoloogia professor, 737 6223, martin.zobel@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist